Прехвърляне към съдържание

Снимка
- - - - -

Специални символи в Html

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 MultiScan

MultiScan

Нов

• Потребители
  • 1 Мнения:
  • Точки:0
  • Новини:0
  • Уроци:0

Публикувано: 29 November 2008, 22:26

В HTML има символи, които не бихте могли да визуализирате в HTML документа просто като ги напишете. Представете си, че искате да покажете на екрана символа <. Ако решите да напишете следното:

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>специални символи</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
<
</BODY>
</HTML>

Браузера просто ще се обърка, защото когато срещне символа <, той решава че това е началото на елемент. За тази цел вие трябва да използвате така наречените специални символи. Това са символи, които могат да объркат браузъра, като <,>,#,&,$ и т.н., или пък не можете да наберете директно от клавиатурата, като №,®, и др.

Специалните символи започват със знака & и завършват с ;, например символа за < е &lt; така че горния HTML документ е правилно да се напише така :

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>специални символи</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
&lt;
</BODY>
</HTML>

Така вече браузера ще разчете правилно и няма да се обарка и ще покаже този знак <

Ето и някои от най-често използваните специални символи :
>		   &gt;
®		  &reg;
"		   &quot;
 	  &nbsp;		 (интервал)
±	&plusmn;
&	&amp;
<	&lt;
©	&copy;

Обърнете внимание, че на някои символи отговаря специален символ име, а на други число. Числото е ASCII кода на съответния символ. На всеки специален символ отговаря някакво число от ASCII таблицата. Например на ® отговаря ® , така че дали ще напишете ® или &reg; ефекта ще е същия, показването на символа ®.

Автор:MultiScan

#2 bubsss

bubsss

homo codes

• Администратори
  • ПипПипПипПипПип
  • 2546 Мнения:
  • Точки:0
  • Новини:0
  • Уроци:0

Публикувано: 29 November 2008, 23:46

Оправи си урока, така кото си го написал и мен ме обърка кой символ как се изписва. Не ми се мисли един начинаещ как ще се чуди "Абе тоя на киайски ли и писал или аз съм тъп"

bubsss | Apple България

1 терапевт = 1024 гигапевта

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители