Прехвърляне към съдържание

Снимка
- - - - -

Постоянна работа или фрийланс?

• Please log in to reply
77 replies to this topic

#1 np09

np09

Редовен член

• Потребители
  • ПипПип
  • 280 Мнения:
  • Точки:0
  • Новини:0
  • Уроци:0

Публикувано: 24 April 2010, 15:18

Често съм в центъра на скандали между познати, изразяващи яростно (и често некомпетентно) мнение кое от двете предпочитат :) Фрийлансърите предимно са за тезата, че няма да си продават труда на неграмотници за има-няма 500лв, работещите пък - че каквито и да са заплатите, все пак е сигурност. И т.н, и т.н.

Та вие кое предпочитате, по какви причини?
Не се бори с конкуренцията... възползвай се от нея | Портал за домашни любимци

#2 ayanakiev

ayanakiev

Стар?!?

• Потребители
  • ПипПипПип
  • 702 Мнения:

Публикувано: 24 April 2010, 19:07

Постоянна работа, а кога има време - freelance... от тва по-добро няма. Квото и да ти говорят "freelancers" тиймовете, знай че повечето от тях нямат на главата си да плащат наеми, сметки, да дават пари за храна и т.н. :) Не познавам човек който се издържа само от свободна практика и да не живее още в гнездото - макар и противоречиво за годините му :)

И дали може само на свободна практика да се живее добре, да се вадят добри пари - може, но не по тея географски ширини... винаги има и изключения де, но тук не са много :)

та аз лично предпочитам тези "има няма 500" и да мога свободно да си изляза, да си пазарувам, отколкото да чакам като скот следващата поръчка пред монитора в нас :)
още един минус при фрийланса за мене е че се загубват контакти с хората в бранша така. - пример ше дам - с Невчо вече се виждаме на месеца по 2пъти и то все по служебни задължения :)
Не сме народ, не сме народ, а мърша,/ хора, дето нищо не щат да вършат./ Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!/ "Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас./ И не знаем, не можеме, не щеме/ да работим за себе си със време./ Само знаем и можеме, и щеме един други злобно да се ядеме.../ Помежду си лихи, буйни, топорни,/ пред други сме тихи, мирни, покорни.../ Все нас тъпчат кой отдето завърне,/ щот сме туткун, щото не сме кадърни.../Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -/ а всякому мерамът е развала...
Не сме народ! Не сме народ, а мърша, пак ще кажа и с това ще да свърша. П.Р. Славейков

#3 serenity

serenity

Стар вълк

• Артисти
  • ПипПипПип
  • 707 Мнения:

Публикувано: 24 April 2010, 20:25

:D Интересна тема. Ми аз лично бих се радвала да си работя свободно, заради фактът, че разполагаш с времето си (което е супер особено ако учиш в това време) и сам си си шеф така да се каже. А и имаш възможност да си избираш поръчките. Минусите са, че ако не те знаят и търсят си е доста несигурно само на това да се осланяш и заплащането понякога е под въпрос. Най-удачният вариант наистина е ако можеш да ги комбинираш двете.
I found serenity ...

Публикувано изображение

#4 np09

np09

Редовен член

• Потребители
  • ПипПип
  • 280 Мнения:

Публикувано: 25 April 2010, 01:04

Не познавам човек който се издържа само от свободна практика и да не живее още в гнездото - макар и противоречиво за годините му :)

Ще ми е приятно да се запознаем в такъв случай :) От малко градче съм, работя от 17 годишна, като от 18 насам живеят и се издържам сама в София. В началото фрийланс, после 2г от постоянна работа + фрийланс, от година насам само фрийланс пак (ако може да се нарече така, че взех да излизам от границите вече...)И въпреки че след като напуснах работа доста ми се увеличиха приходите, друго си е да знаеш, че на определена дата те чакат определени пари, че след края на работното време може да излезеш като човек. Много по-натоварено е когато работиш сам. За географските ширини си повече от прав, от всичките ми клиенти само 2-ма са българи, при колегите, с които общувам е същото...много жалко.

И двамата сте много прави. Не е въпроса кое е по-добре само по себе си, а кой как се уреди с някое от двете. Ако си взимаш заплата, която те устройва и работата ти допада - какъв е проблема? И обратното...

Според личните ми наблюдения, ако искаш да просперираш с фрийланс (не само да избутваш някакси), трябва малко да позабравиш личния живот.. или много! :)

#5 Chizmar

Chizmar

Редовен член

• Артисти
  • ПипПип
  • 318 Мнения:

Публикувано: 25 April 2010, 07:40

np09, това е всичко. Сама си даде отговор.

Според личните ми наблюдения, ако искаш да просперираш с фрийланс (не само да избутваш някакси), трябва малко да позабравиш личния живот.. или много!

Това беше в десетката :rolleyes:

Има и един тънък момент - работа в екип. Под екип разбирай вкл. шефа. Ако служителя е некадърник (или поне се старае да изглежда) всичко е ок. Обратното обаче вещае друго стечение.
Между другото - почти всичките ми връзки са с фрийленсъри. Преди (по време на некадърните шефове)беше обратното, но това не ми донесе повече пари.
Така че тестото на фрийленсърите има по щипка от повече подправки, не само професионални умения. Тъй де - дълга и широка...

.:.
Публикувано изображение
Успехът често е единствената видима разлика между гениалността и лудостта

#6 np09

np09

Редовен член

• Потребители
  • ПипПип
  • 280 Мнения:

Публикувано: 25 April 2010, 22:00

дам..за себе си знам отговора, беше ми интересно останалите тук какво са избрали :)

#7 Elbi

Elbi

ангел хранител

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1292 Мнения:
  • Точки:3

Публикувано: 27 April 2010, 12:26

беше ми интересно останалите тук какво са избрали :)

Аз не съм си го избирал, то си ме избра. (не)Благоприятно стечение на обстоятелствата може би. :) Пък ако някога задобрея и стана велик, бих подхванал фрилансърството. Не съм привърженик на редовната работа. Не мисля че бих могъл всеки ден по 8 часа да правя любимите ми неща (3д или рисуване). Ще ми опротивеят.
А и съм алергичен към шефове.
...и понеже имал само прасета, замести петела с прасе, и ставаше по първи прасета...

#8 np09

np09

Редовен член

• Потребители
  • ПипПип
  • 280 Мнения:

Публикувано: 28 April 2010, 04:22

Абсолютно и аз така! И несъмнено се променя отношението, когато хобито стане работа. "Опротивява" може би е силно казано, но желанието спада, а ако работното време е 8 часа, значи си ударил джакпота - принципно е повече :) По средно 12 часа на денонощие рисувам за работата, а единствената ми мисъл е "искам малко почивка, през която да нарисувам нещо!" :) Психиката е голяма работа :)

#9 piell

piell

Пиянка

• Потребители
  • ПипПипПип
  • 653 Мнения:

Публикувано: 28 April 2010, 07:44

Аз пък съм алергичен към Добрев :D
AVATEK - Студио за разработка и поддръжка на уебсайтове
Уеб студио на програмист на свободна практика. Създаване и поддръжка на уебсайтовe, интернет магазини, каталози и много други. Лично отношение към клиента.

http://avatek.bg

#10 Chizmar

Chizmar

Редовен член

• Артисти
  • ПипПип
  • 318 Мнения:

Публикувано: 28 April 2010, 12:07

Аз пък съм алергичен към Добрев :D

На аватаря ти неговата ръка ли е? :D :D

Публикувано изображение

#11 piell

piell

Пиянка

• Потребители
  • ПипПипПип
  • 653 Мнения:

Публикувано: 28 April 2010, 12:40

На аватаря ти неговата ръка ли е? :D :D

Точно обратното - моята, познай защо :D
Уеб студио на програмист на свободна практика. Създаване и поддръжка на уебсайтовe, интернет магазини, каталози и много други. Лично отношение към клиента.

#12 Chizmar

Chizmar

Редовен член

• Артисти
  • ПипПип
  • 318 Мнения:

Публикувано: 28 April 2010, 15:56

Точно обратното - моята, познай защо :D

Оу! Ваксинирай се, да не пипнеш тетанус :D

Публикувано изображение

#13 Elbi

Elbi

ангел хранител

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1292 Мнения:

Публикувано: 29 April 2010, 08:40

И само аз ли не знам кой е Добрев? А от устата на Пиеля не могат да се хванат болести, редовно я дезинфекцира с разни високоалкохолни питиета. :)
...и понеже имал само прасета, замести петела с прасе, и ставаше по първи прасета...

#14 piell

piell

Пиянка

• Потребители
  • ПипПипПип
  • 653 Мнения:

Публикувано: 29 April 2010, 08:48

Добрев, повтарям, Добрев, беше един чеп от бившата работа, който ме изкарваше извън нерви. Колко цигари съм унищожил от нерви заради него ... мани-мани.

Edit: И са като се сетя пак ме хаваща яд.

#15 Battleman

Battleman

Ветеран

• Потребители
  • ПипПипПипПип
  • 912 Мнения:

Публикувано: 29 April 2010, 10:32

Цигара? :)

Публикувано изображение

#16 Chizmar

Chizmar

Редовен член

• Артисти
  • ПипПип
  • 318 Мнения:

Публикувано: 29 April 2010, 17:32

Цигара? :)

Не, мерси. Скоро ще стане месец откак не пъхам в уста:) И... съм неочаквано добре.

Публикувано изображение

#17 Battleman

Battleman

Ветеран

• Потребители
  • ПипПипПипПип
  • 912 Мнения:

Публикувано: 29 April 2010, 20:21

Тъй то, и аз тъй от година и половина. ^_^

Публикувано изображение

#18 piell

piell

Пиянка

• Потребители
  • ПипПипПип
  • 653 Мнения:

Публикувано: 30 April 2010, 19:14

Ми, аз пък се кефя да съм фрий, щото 1-во нема кой да ми казва кво да правя, 2-ро ако се издъня с нещо, аз съм си се насрал, 3-то знам какво мога и за колко време мога да го свърша. Има и още, ама те са разбивки на предните 3 :)

#19 Elbi

Elbi

ангел хранител

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1292 Мнения:

Публикувано: 01 May 2010, 10:38

Не, мерси. Скоро ще стане месец откак не пъхам в уста:) И... съм неочаквано добре.

Аз миналата година се пробвах и почти успях. Устисках 3 седмици. С моето ежедневие няма как да стане. По-добре черен дроб отколкото скъсани нерви. :(

#20 Infusion

Infusion

Нов

• Артисти
  • 89 Мнения:

Публикувано: 03 May 2010, 19:04

Аз не съм си го избирал, то си ме избра. (не)Благоприятно стечение на обстоятелствата може би. :) Пък ако някога задобрея и стана велик, бих подхванал фрилансърството. Не съм привърженик на редовната работа. Не мисля че бих могъл всеки ден по 8 часа да правя любимите ми неща (3д или рисуване). Ще ми опротивеят.

Ти кат мене, аз нещо между фрийлансър и постоянна работа, която няма нищо общо с рисуването и висшуту в Свищов, което завърших.

#21 Chizmar

Chizmar

Редовен член

• Артисти
  • ПипПип
  • 318 Мнения:

Публикувано: 03 May 2010, 20:01

Нещо като скачането с бънджи :blink:

Публикувано изображение

#22 bile

bile

Редовен член

• Артисти
  • ПипПип
  • 479 Мнения:

Публикувано: 03 May 2010, 21:42

има фриилансъри, които работят за сайтове. има такива, които работят директно с клиента. има и такива, които работят за фирми.
има редовни, които блъскат от 9 до 5 в боксофиси, има такива, които отиват когато си искат на работа, имат печени шефове и които работят повече из парковете, с бири под ръка /аз например/ =))

общо взето - нагласяш се както на теб ти е удобно =)

аз лично съм за постоянната работа, просто трябва да е на точното място =)
pestilence | ...black snake is evil, black snake is all I see...

#23 Infusion

Infusion

Нов

• Артисти
  • 89 Мнения:

Публикувано: 03 May 2010, 23:21

Нещо като скачането с бънджи :blink:

Нещо таквоз излиза. Ся се подвизавам, кат куриерче цяла София ми е офис, може да ме-мернете по-улиците Nixon-а често го засичам в района на пл.Славейков. ;)

Малко се чувствам

#24 niki michailov

niki michailov

hate matters

• Артисти
  • ПипПипПипПипПип
  • 2205 Мнения:
  • Точки:6

Публикувано: 04 May 2010, 09:22

аз лично съм за постоянната работа, просто трябва да е на точното място =)

Много оредеха деа... не че се оплакваме де Таутираният Вожд ми е ОК шеф... мисля...
Ако ще си ги мериме, най-големия е онзи който е инфектиран...

#25 bile

bile

Редовен член

• Артисти
  • ПипПип
  • 479 Мнения:

Публикувано: 04 May 2010, 10:21

Много оредеха деа... не че се оплакваме де Таутираният Вожд ми е ОК шеф... мисля...

работиш за Ген. Любомраз??? =)))
pestilence | ...black snake is evil, black snake is all I see...

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители